کد خبر: 3158 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۶ - 14:42

زندگی خصوصی ماهاتير محمد

به بهانه نخست وزیری مجدد ماهاتير محمد در مالزی نگاه کوتاهی خواهیم داشت به زندگی پرفراز و نشیب وی.

ماهاتير بن محمد در دهمین روز جولاي سال 1925 در یک روز گرم و شرجی تابستان در شهر الور ستار در ایالت کداح مالزی دیده به جهان گشود. اساسا مالزی ازجمله کشورهایی است که شهرهایش نام‌های عجیب و غریب زیاد دارد. علی‌ای‌حال وی کوچک‌ترین عضو خانواده‌ای11نفره‌ بود. پدرش یک مهاجر دو رگه هندی - مالزیایی و مادرش مالایایی بود. همچنین پدر بزرگ مادری‌اش یک تبتی و مادر بزرگ پدری‌اش یک تایلندی بود. به طور کلی همه جای جنوب شرق آسیا سرای او بود. پدر ماهاتير یک معلم ساده بود که همچون تمام معلمان همعصر خود یک کت سورمه‌ای مجهز به یک چاک در عقب و یک شلوار قهوه‌ای با 6 پيلیسه در جلو می‌پوشید که البته این کت و شلوار به دلیل حضور پدر ماهاتير در تجمعات اعتراضی معلمان و کتک خوردن در این اعتراضات، پاره‌تر و چاک‌دار‌تر شده بود. اما شغل معلمی پدر ماهاتير کفاف برآوردن آرزوی پسرش را نمی‌داد. ماهاتير آرزو داشت برای رفت‌و‌آمد به مدرسه دوچرخه‌ای داشته باشد. بنابراین به منظور برآوردن آرزویش، بعد از اتمام ساعت مدرسه اقدام به فروختن موز در خیابان کرد. موزهایی که آن زمان ارج و قرب زیادی داشت و هنوز به فلاکت الان نرسیده بود. با توجه به اینکه در آن دوران خانواده‌ها به فرزند اهمیت می‌دادند، لذا موزفروشی درآمد خوبی برای وی داشت اما هنوز اطلاعاتی در دست نیست که آیا ماهاتير با فروش موز توانست دوچرخه بخرد یا نه؟ هرچه بود، مدتی بعد ماهاتير پس از اتمام دبیرستان وارد سنگاپور شد. در سال 1953 پس از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی، به کشورش بازگشت. وی در دانشگاه با وجود اینکه مدام سرش توی کتاب و جزوه‌هایش بود اما همزمان سرش توی جزوه‌های همکلاسی‌هایش نیز بود؛ همکلاسی‌هایی که یکی از یکی زیباتر بودند. در این میان اما ماهاتير جوان که دیگر نیاز به همدم و مونس ایده‌آل داشت از میان گل‌های زیاد، یکی را بویید و با همان ازدواج کرد و دیگر با همه جاست‌فرند‌هایش قطع ارتباط کرد.

زندگی سیاسی دکتر ماهاتير اما در سال ۱۹۴۶ و هنگامی که ۲۱ سال داشت، آغاز شد. او علاقه زیادی به سیاست داشت و از 18 سالگی تا 21 سالگی برای کسب اطلاعات و افزایش سواد سیاسی‌اش هر روز به مدت یک ساعت در تاکسی خطی‌های کوالالامپور می‌نشست و به کسب تجربه سیاسی می‌پرداخت و نزد رانندگان آن زمان کوالالامپور تلمذ می‌کرد. چند سال بعد در سال ۱۹۷۴ ماهاتير محمد وارد پارلمان شد و فعالیتش را به عنوان وزیر آموزش و پرورش در کابینه آغاز کرد. وی در اولین اقدام پوشیدن کت چاکدار و شلوار پر پیلیسه را در تمام مدارس کشور برای معلمان ممنوع کرد. در سال ۱۹۸۱ ماهاتير محمد به پست نخست‌وزیری مالزی رسید و تا سال 2003 به مدت 22 سال نخست وزیر مالزی ماند. وی با الگوگیری از ژاپن، مالزی را به کشوری تولیدکننده، قدرتمند و ثرتمند تبدیل کرد. ماهاتير محمد در اواخر دوره نخست وزیری‌اش در گردهمایی مخالفان دولت گفت «می‌پذیرم که در دوران نخست‌وزیری‌ام یک دیکتاتور بوده‌ام اما مردم علیه من قیام نکردند». حقیقتا گفتن این جمله جرات زیادی می‌خواهد که کمتر كسي در دنیا توان گفتنش را دارد.

ماهاتير محمد در سال 2018 مجددا به قدرت بازگشت. وی با ۹۲ سال سن در حال حاضر پیرترین رهبر انتخابی جهان است. قامتش استوار و چشمانش پرتوان باد.

عضویت در کانال تلگرام بی قانون آنلاین

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.